Zprávy ze světa : Co mají společného kosmetické produkty a znečištění planety

Jelikož mám velice vzdělanou kamarádku - biochemičku, která se o svůj obor zajímá i ve volném čase, mám přehled o nových výzkumech (kterým ale většinou nerozumím). Nedávno mi zaslala odkaz na článek, který mě velmi zaujal a Vás by mohl taky, nebo alespoň jeho závěry.


Jedná se o peelingové produkty a jejich dopad na životní prostředí. 

Já peelingy obecně nikdy neměla moc ráda, představa, že si svou citlivou pleť dřu nějakými mechanickými částečkami se mi ne zrovna líbila, to už bych rovnou mohla vzít rejžák.


Vědci navíc zjistili, že pokud se myjete peelingy či scruby, mikročástečky splachujete do odpadu, většinou jde o částečky z plastu, které se ale dále nerozpouští a tak je jimi zahlcována příroda. Někdo může namítat, že čističky mají filtry, ale stále mluvíme o mikročástečkách, na které tyto filtry nejsou stavěny a stejně jimi projdou až do jezer a řek, kam čističky vodu vypouští. Mikročástečky se tak nejen dostanou jako odpad do přírody, ale také mohou být živočichy v těchto vodách pokládány za potravu, což samozřejmě může vest až k úmrtí těchto tvorů, popř. částečky mohou být škodlivé, či nasát škodliviny, které se nám pak prostřednictvím těchto tvorů dostanou na talíř.

Protože není způsob jak mikročástečky z přírody odstraňovat bez narušení přirozeného zooplanktonu, přistoupily velké firmy jako Unilever, Procter & Gamble nebo třeba Johnson & Johnson k ukončení používání plastikových mikročásteček v peelinzích do roku 2015. V Americe je dokonce v přípravě legislativa, která zakáže používání plastických částeček všem výrobcům.

Pro trochu vizuálního srovnání, na obrázku můžete vidět o kolik částeček se v jednotlivých peelinzích jedná:
Zdroj: http://www.iflscience.com/environment/microbeads-soaps-facing-bans-due-great-lakes-pollution
Vím, že takhle to vypadá jako relativně malé množství, ale představte si kolik různých peelingu se za den po celém světě prodá.

Neděste se, že peelingy zmizí z trhu úplně. Pořád zde zůstanou ty které jako částečky pro čištění pleti používají přírodní materiály jako je písek, diamantové částečky, nebo šetrné rozpustitelné materiály jako cukr, nebo sůl.

Kdo by si chtěl zkusit výrobu domácího šetrného peelingu zde je pár rad:

  • Peeling na rty prostým smícháním medu a cukru. Med dodá rtům hydrataci a cukr se postará o mechanické odstranění suché kůže. A pokud jste líní tento peeling smýt, nikam nechoďte a prostě ho slízněte. :-D
  • Peeling na obličej z jedlé sody. Tento peeling jsem v minulosti mnohokrát používala, stačí trocha vody trocha jedlé sody, vytvoříte si tak kašičku, kterou můžete použít buď jako masku, nebo jako peeling. Jedlá soda navíc pomáhá i proti pupínkům.
Obecně platí, že stačí vzít nějaké rozpustitelné částečky (cukr, jedlá soda, sůl- i když ta může trochu štípat), co máte v kuchyni a smíchat je s něčím tekutějším, pokud možno s hydratačními účinky (voda, med, olivový olej) a peeling je na světě.


Žádné komentáře:

Okomentovat